Přijde jaro - co na zahradě?

14.03.2019

Blíží se nám jaro a já jsem vám slíbila základní tipy a doporučení, s čím začít na zahradě, abychom mohli v létě a na podzim sklízet vlastní úrodu.

1) Připravit záhony a sejeme, sázíme

Podle počasí si připravte záhony - po přerytí je urovnejte a připravte na setbu. Nesmí být sníh ani moc mokro. Konkrétní datum vám nepovím, každý rok je tomu jinak, orientačně to bude od druhé poloviny března do začátku dubna, opravdu vše záleží na počasí. Jakmile usoudíte, že to půjde, připravíte záhony, můžete zaset první zeleninu - jako první sejeme mrkev, cibuli, petržel, hrách, špenát, ředkvičky. Takže krom hlídání vhodného počasí mějte koupená semínka, protože kdo je připraven, není překvapen :-).

Do připraveného záhonu můžete sázet sazenice jahod, které se mohou sázet i na podzim, ale ten poslední byl hodně suchý, takže jsme si to nechali až na jaro.

Pokud máte vyhřívaný fóliovník či skleník, můžete vysadit předpěstované sazenice salátu, kedluben a rané hlávkové kapusty.


2) Trávník a zahrada

Hráběmi vyhrabte trávník od mechu a stařiny.

Ostříhejte jabloně a hrušně.

Zryjte záhony, které jste nestihli na podzim.


3) Okrasná zahrádka

Okrasným travám a květinám ostříhejte suché stonky, urovnejte okrasné záhony, ať je máte krásné, až vykvetou první jarní květiny.


4) Příprava sadby

V březnu se předpěstovávají se sazenice rajčat, což se dělá za oknem v teple domova. Semínka rajčat zasejte do Kelímků / truhlíků s hlínou, která je k předpěstování určená. Hlínu udržujte vlhkou. Sazeničky budeme v budoucnu sázet ven na zahradu :-).